Abkant büküm makinalar, saç malzemelerinin şekillendirilmesini ihtiyaçları milimetrik hesaplarla sağlayarak işlem yapar.

Bu işlemlerin yapıldığı makinalar farklı tonajlara ve farklı modellere sahip çeşitlilik gösteren bilgisayar ile yönetilen makinalardır.  Bu makinalarda yer alan bölümler üst kalıp, alt kalıp, numarik kontrol ünitesi ve hidrolik eksenler olup üst kalıp erkek kalıp alt kalıp ise dişi kalıp olarak adlandırılır. Erkek kalıp dişi kalıba baskı yaparak saçı bükerek istenilen şekillerin ortay çıkmasını sağlar. Dişi kalıp ve erkek kalıplar V şekline sahiptir.

Altta bulunan büyük kalıp dişi kalıp, üstteki ise erkek kalıptır. Farklı kalınlık ve boylarda malzeme bükümü için farklı tonajlarda ve genişliklerde üretilmektedirler. Abkant presler üst kalıp, alt kalıp, hidrolik eksenler, CNC kontrol ünitesi ve arka sac dayama gibi bölümlerden oluşurlar. Üst kısımdaki erkek kalıbın alt kısımdaki dişi kalıp üzerinde bulunan yassı metal malzemeye hidrolik kuvvetle baskı uygulaması sonucu bükme işlemi gerçekleşir.

Abkant preslerde  bükülecek parçaların açınımı, arka dayama pozisyonları, bükme sıraları, bükme açıları için gerekli strok ve kalıplar ile bükülecek parçanın uyumluluğu, malzeme bilgileri tanımlanmak şartı ile kontrol ünitesi tarafından otomatik olarak yapılır. Abkant pres, yassı metal malzemeleri bükerek istenen forma getiren bir sac şekillendirme tezgahıdır. Abkant büküm tezgahları ile yassı malzemeler, iki kalıp  arasında basılarak şekil alır.

Eskişehir Abkant Büküm işlerini yine Lazer Kesim işlerinizdeki gibi sorunsuz olarak yapmaktayız


Kaynak: Dergipark