Paslanmaz Çelik İçeriği

Paslanmaz çeliğin içinde yüzde 10 – 20 krom vardır. Bu orana ve eklenecek nikel, titanyum, alüminyum, bakır, sülfür, fosfor ve benzeri elemanlara bağlı olarak kullanım yeri değişir. Bu çeliklerin yüksek korozyon dayanımı sağlayan asıl unsur; yüzeye kuvvetle tutunmuş, yoğun, sünek, çok ince ve saydam bir oksit tabakasının varlığıdır. Çok ince olan bu amorf tabaka sayesinde paslanmaz çelikler, kimyasal reaksiyona karşı pasif davranarak korozyona karşı dayanım kazanırlar. Paslanmaz çeliğin, bu benzersiz özelliğinden dolayı içeriğindeki krom ve alaşım elementleri yüzeyde, ince şeffaf bir pasif tabaka oluşturur. Bu tabaka hava ve sudan gelen oksijenle etkileşime girdiğinde kendini onarır. Böylece malzeme çizildiği ve zarar gördüğünde bile, bu tabaka yüzeyi aşınmaya karşı korumaya devam eder. Bu grupların en yaygın olarak kullanılanları şüphesiz ostenitik ve ferritik paslanmaz çeliklerdir. Ferritik Paslanmaz çelikler düşük karbonlu olup % 12 - % 18 krom içerirken ostenitik paslanmaz çelikler temel olarak % 18 krom ve % 8 nikel içerirler. Ferritik paslanamz çelikler alaşımında nikel içermediğinden mıknatıslanabilir.Toplam paslanmaz çelik üretimi incelendiğinde, ostenitik paslanmaz çeliklerin üretiminde % 70 ile en çok kullanılan paslanmaz çelik olduğu görülmektedir. Paslanmaz çeliklere olan talep, özellikle son 20 yılda diğer malzemelere göre daha fazla gelişme göstermiştir.


Paslanmaz Çeliğin Üstünlükleri

İmalat kolaylığı paslanmaz çeliklerin hemen hepsi kaynak, sıcak ve soğuk şekillendirme ve talaşlı imalat işlemeleri ile kolaylıkla biçimlendirilebilirler.


Mekanik Dayanım

Paslanmaz çeliklerin büyük çoğunluğunu soğuk şekillendirme ile pekişir ve dayanım artması sayesinde tasarımlarda malzeme kalınlıkları azaltılarak parça ağırlığı ve fiyatta önemli düşüşler sağlanabilir. Bazı türlerde ise ısıl işlemler ile malzemeye çok yüksek bir dayanım kazandırmak mümkündür.


Görünüm

Paslanmaz çelikler çok farklı yüzey kalitelerinde temin edilebilirler. Bu yüzeylerin görünümü ve kalitesi, bakımı kolay olduğundan kolaylıkla uzun süre korunabilirler.


Hijyenik Özellikler

Paslanmaz çeliklerin kolay temizlenebilir olması, bu malzemelerin hastane, mutfak, gıda ve ilaç sanayinde yaygın olarak kullanılmasını sağlar.


Uzun Ömür

Paslanmaz çelikler dayanıklı ve bakımı kolay malzemeler olduklarından, üretilen parçanın tüm kullanım ömrü dikkate alındığında ekonomik malzemelerdir.

BORU DIN 17455 KG/METRE İnoks Lazer Teknik Bilgiler
PASLANMAZ ÇELİK SAC AĞIRLIK CETVELİ İnoks Lazer Teknik Bilgiler
KUTU PROFİL YAKLAŞIK AĞIRLIK CETVELİ İnoks Lazer Teknik Bilgiler
KARE KUTU PROFİL AĞIRLIK CETVELİ İnoks Lazer Teknik Bilgiler